• Stáže, praxe a trainee programy – co, proč, jak a kde?

Stáže, praxe a trainee programy – co, proč, jak a kde?

„Nemáte dost zkušeností v oboru.“  

„Hledáme kandidáta s alespoň minimální pracovní zkušeností v oboru a to Vy nemáte.“   

 

Také tyto věty tak dobře znáte? Možná se dozvídáte podobnou zpětnou vazbu při hledání práce při/po studiu opakovaně a už vám dochází trpělivost. Řešení, jak vyjít z tohoto začarovaného kruhu ale existuje. Ať již studujete či jste čerstvým absolventem/tkou, neváhejte využít možnosti účastnit se stáží a trainee programů. Právě tyto zkušenosti vám dají protiargumenty, jak se těmto důvodům odmítnutí bránit.  

Stáže a praxe 

Ať již hovoříme o stážích či praxích, jedno mají zcela jistě společné. Jedná se získávání zkušeností mimo školu v prostředí reálných firem. V ČR se tyto dva pojmy příliš nerozlišují a víceméně znamenají totéž. Obvykle se jedná o 3–6měsíční programy v ČR nebo v zahraničí. Často se stážista/praktikant pohybuje v jednom oddělení firmy a získává reálné zkušenosti z praxe. Většinou se jedná o neplacenou aktivitu a tudíž stážista nepobírá žádnou mzdu. V rámci různých studentských programů však může mít stážista proplaceny náklady na ubytování, stravování, dopravu apod. Někdy se objevují i nabídky (většinou soukromé) se stipendii, které nabízejí i odměnu za vaši práci. 

Trainee program 

Můžete se však také zapojit do některého z trainee programů. Pro ty je typické, že obvykle děláte tzv. kolečko po vybrané společnosti/instituci a získáváte zkušenosti z různých odvětví. Tyto programy však bývají obvykle delší a to v řádu 1–3 let. V rámci těchto programů je však již zvykem, že dostáváte klasickou mzdu/plat jako běžní zaměstnanci. Do trainee programů se můžete zapojit jako čerství absolventi, ale také jako studenti, kteří mají dostatek času na práci při studiu (obvykle např. 20 hod/týden). Zkušenosti nabrané jako trainee vnímají personalisté jako velice relevantní a plnohodnotné. Trainee program tedy může velmi snížit onu propast, která vás jako absolventa může dělit od vysněného pracovního místa v oboru.  

Kde stáže, praxe a trainee programy hledat? 

Jakkoliv se to může zdát neuvěřitelné, nabídka je skutečně velmi široká. Bohužel však neexistuje žádné jedno konkrétní místo, kde byste našli nabídku kompletní. Je to tedy, zvlášť v některých oborech, doslova mravenčí práce vyžadující mnoho „klikání“. 

 

Přidáváme několik zdrojů, kde nabídky hledat:

 Výhody stáží a trainee programů 

  • získáte cenné kontakty 

  • je to kvalitní záznam v CV, který poukazuje na váš zájem o oblast  

  • „otrkání se“ v cizím prostředí 

  • osamostatnění se (v jiném městě, v zahraničí, ...) 

  • zlepšení jazykových znalosti 

  • vyjasnění si svého profesního směřování a konkrétního zacílení 


Neváhejte a jděte do toho! Poslední změna: 14. září 2023 15:20 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na: