• Dobrovolnictví – moderní „práce“ 21. století. Ano nebo ne?

Dobrovolnictví – moderní „práce“ 21. století. Ano nebo ne?

Dobrovolnictví je velmi často skloňované slovo v souvislosti s hledáním práce, a to převážně v sociální či kulturní oblasti. Možná právě přemýšlíte, co vám to přinese a co vám to „sebere“, když se rozhodnete dobrovolničit. Jedno je jisté a můžeme vám s klidným svědomím slíbit – pozitiva jednoznačně převažují nad negativy. Sebrat vám může snad jen hromadu času. Je tedy potřeba si v tomto ohledu stanovit jasné hranice a pevně si je hlídat.


8 důvodů, proč se stát dobrovolníkem

Pomůže vám při kariérní volbě

Poznáte více cílovou skupinu, se kterou třeba jednou budete pracovat. 

Vytvoříte si zajímavé kontakty

Tyto kontakty vám možná vydrží na celý život. Dobrovolnictví někdy totiž až magneticky spojuje. 

Budete u zdroje potenciálních pracovních příležitostí

Možná chcete pracovat v oboru, kde najdete volnou pozici jen zřídkakdy. Dobrovolnictví vám dá příležitost dát o sobě vědět a být tak trochu na „čekací listině“. Možná společnost nebude muset ani vypisovat novou pracovní pozici, protože bude vědět, že ideálního kandidáta již má :-)

Poznáte nové lidi

Tito lidé budou dost pravděpodobně podobně naladění jako vy. A pokud ne? Také je to pro vás důležitá informace, kterou není radno podceňovat.

Dostanete se tam, kam ostatní třeba nikdy (a nebo za to musí platit ;-))

Typickým příkladem je třeba doprovázení nezletilých na exkurze do různých firem, výpomoc na benefičních koncertech, kde se dostanete třeba do zákulisí hudební produkce, chození jako doprovod ZTP osob na koncerty, divadla apod.

Prokazujete zájem o obor

Ukazujete personalistům, že váš zájem o obor je nejen teoretický, ale i praktický, a že skutečně víte, do čeho jdete.

Budete mít dobrý pocit

Dobrý pocit leckdy zažene stres, smutek i obavy, které byste třeba jinak pociťovali.

Budete mít super zápis do životopisu

Zvlášť u juniorních kandidátů se může toto velmi hodit. Nicméně i u zkušenějších adeptů vnímá personalista dobrovolnictví vždy pozitivně a jako důkaz, že dotyčný má zájem udělat i něco navíc. Rovněž tím poskytnete personalistům prostor neformálně se ptát a poznat vás i jinak, mimo klasickou pracovní linku.  


Jak správně uvést dobrovolnictví v životopise?

  • Máte, byť sebemenší, zkušenost jako dobrovolník? Uveďte ji VŽDY ve svém životopise či na svém Linkedin profilu.


  • Je vhodné vytvořit si samostatný odstavec s názvem Dobrovolnictví, popř. Dobrovolnictví a další projekty. Tento odstavec by měl být spíše až v druhé polovině vašeho životopisu.


  • Uvádějte zkušenost v obdobném formátu jako pracovní zkušenosti. Tzn. min. rok odkdy dokdy (popř. i včetně měsíců), název instituce, pro kterou jste dobrovolnictví vykonávali, název „pozice“ a pokud to není jasné z názvu pozice, uveďte do odrážek i činnosti, jaké jste jako dobrovolník vykonávali.


  • Počítejte s tím, že o něm budete na pohovorech často mluvit :-)„Ten, kdo dělá něco zadarmo, není člověk, který nezná svou cenu, ale ten, co se nedá koupit.“ neznámý autor 


„Dobrovolníci nejsou placeni – ne proto, že jsou bezcenní, ale proto, že jsou k nezaplacení.“ neznámý autor 
Poslední změna: 5. únor 2024 23:36 
Sdílet na: Facebook Sdílet na: Twitter
Sdílet na: